“Zeytinyağı, sağlık kaynağı”

  1. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri 26-27-28-29 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak. Bu yılki şenliğin sloganı “zeytinyağının insan sağlığına olan neredeyse sayısız faydalarına dikkat çekmek ve bu yolla ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini arttırmak” amacıyla, “Zeytinyağı, Sağlık Kaynağı” olarak belirlendi.

Hasat Günleri’nin programı da, öncekiler gibi halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandı. Bir başka deyişle herkesin kucaklanması amaçlandı.

Hasat Günleri 26 Ekim 2018 Cuma günü saat 10.00’da, Ayvalık Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye otobüsleri duraklarından start alacak olan “Hasata Yürüyüş” ile başlayacak. Hemen ardından Ayvalık Zeytinyağı Pazarı açılacak.

Ertesi gün geleneksel Hasat Töreni var. Tören bu yıl Mutluköy’deki Nostalji Tesisleri’nde yapılacak. Konukların yanı sıra bütün Ayvalıklıların davetli olduğu bu buluşmaya katılanlara yemek ikram edilecek. Zeytin Hasat gösterisinin ardından konuk medya temsilcileriyle Zeytinyağı Pazarı ve sonrasında Dr. Fazıl Doğan Meydanı’ndaki El Emekleri Pazarı ziyaret edilecek.

Programda farklı etkinliklerin yanı sıra, her yıl olduğu gibi zeytinciliğin yaşadığı sorunların tartışılacağı ve çözüm önerilerinin sunulacağı aktiviteler de yer alıyor. Bu yılki panelin başlığı ‘Zeytinyağı, Sağlık Kaynağı’… Moderatörlüğünü Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet yapacak.  Konuk konuşmacılar ise Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden bir uzman ile Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak ve Diyetisyen Serap Aksoy.

Panel sonrasında En İyi Çiftçi Ödül töreni yapılacak ve Küçükköy’e geçilecek. Burada Turgut Baygın’ın ‘Zeytin Şiirleri’ dinletisi ve Zeytin Çekirdekleri’nin konseri izlenecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise Ayvalık Kaymakamlığı’nın etkinlik programına katılanacak.

Festivalin detaylı programı için: http://www.ayvalikto.org.tr/tr/

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir