Yüzlerle Konuşmak belgeseli iki sorunun cevabını arıyor

Ayvalık Yerel İnisiyatifi tarafından düzenlenecek etkinliklerin ilki olan Yüzlerle Konuşmak adlı belgeselin ilk gösterimi bugün Camlı Kahvede yapıldı.

Kudbettin Cebe ve Ömer Şanlı tarafından kayıt altına alınan belgeselde Ayvalık halkına iki soru yöneltiliyor; Sen kimsin? Ve “Ne istiyorsun?” Farklı yaş gruplarından insanlara yöneltilen bu iki sorunun cevabının sanıldığı kadar kolay olmadığı belgeselde de görülüyor.

Belgeselin kaydedicileriden Kudbettin Cebe Polonyalı yönetmen Krzysztof Kiéslowski’nin 1980 yılında benzer sorulardan yola çıkarak Varşova’da çektiği belgesele atıfta bulunduklarını belirtiyor. Cebe, “Kiéslowski belgeseli iki temel soruya oturtmuştu; “siz kimsiziniz ve ne istiyorsunuz?” Bu iki soru belkide yaşama ve demokrasi ihtiyacına yönelttikleri iki soruydu. Biz de bu soruları kendimize yönelttiğimizde cevaplayamadık. Çünkü aslında cevapları kolay değildi. Yönetmen Kiéslowski bu soruları Varşova’da yaşayanlara yöneltmişti. Biz de Ayvalık’ın uygun olacağını düşündük. Ayvalık artık çok fazla göç alan, oldukça farklı kesimlerin bir arada yaşadığı bir yer haline geldi. Herkes kendi özgünlüğünde yaşamına burada devam ediyor. Altınova, Küçükköy ya da Yenimahalle’de insanların kendilerini nasıl tanımladıklarını ve ne isteklerini merak ettik” diyerek belgelin çıkış noktasını anlatıyor.

Ayvalık Yerel İnisiyatif tarafından yapılan gösterimler Ayvalık’ın başka mahallelerinde de seyircisini bulacak.

Papalina

Yüzlerle Konuşmak adlı belgeselin ilk gösterimi Camlı Kahvede yapıldı.

Belgesele emeği geçenler gösterimden sonra Ayvalık üzerine sohbet etti.

, , ,