Badavut rantçıların insafına terk edilemez!

Ayvalık’ın Sarımsaklı Badavut sahili SİT alanlarının derecesinin düşürülmesiyle risk altına girdi. Yeşilliği ve temiz denizi ile ünlü Badavut’un SİT alanlarının derecesinin düşürülmesi bölgeyi yapılaşmaya ve maden şirketlerine karşı tamamen korumasız hale getirecek. Demokratik kitle örgütlerinin tepkisi ile karşılaşan değişilikle ortak mücadele etme kararı alındı.

5 Haziran 2018 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tarafından duyurusu yapılan değişiklik önerisi ile Badavut’un SİT derecesinin düşürülmesi gündeme geldi. Değişiklikliğin kabul edilmesi halinde Badavut mutlak koruma alanı olmaktan çıkarılarak betonlaşmanın önü açılabileceği gibi, bölge bir bakıma maden şirketlerinin de insafına terk edilmiş olacak.

Demokratik kitle örgütleri tarafından da tepki ile karşılanan öneriye karşı ortak mücadele oluşturmak için bir toplantı düzendi. Ayvalık Kent Konseyi’nin çağrısı ile Ayvalık Boğaziçi Otel’de bir araya gelen çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi büyük risk taşıyan bu değişiklik ile ilgili ortak mücadele kararı aldı. Ayvalık Belediyesi İmar Müdürü Murat Güler’in de konu ile ilgili bilgilendirme yaptığı toplantıda plana itiraz edilip hukuksal yollara başvurulacağı belirtildi. 26 Haziran Salı günü itiraz dilekçelerinin Balıkesir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğüne teslim edilmesi kararı alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir