Ayvalık çevre için güçlerini birleştirdi

 

Ayvalık 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü eylemlerle karşıladı. 40 farklı sivil toplum örgütü ile birlikte hem yıllardır çözülemeyen kanalizasyon sorunu, hem de Altınova denizinden maden çıkarma girişimleri için 2 ayrı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde bir araya gelen sivil toplum örgütleri kanalizasyon sorununun çözülmesi ve arıtmanın çalıştırılması talebiyle BASKİ önünde basın açıklaması yaptı. Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli’nin konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan Ayvalık Çevre Koruma Derneği Başkanı Havva Taylan, “Yıllardır bu sorunla mücadele ediyoruz. Var olan arıtma bir türlü çalıştırılmıyor. Sorunun kaynağı da çözümü de bellidir. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan arıtma şirkete olan borçlar nedeniyle çalıştırılmıyor. Oysa yıllardır faturalarımıza yansıtılan atık su bedelleri ile arıtmanın parası Ayvalık Halkı tarafından ödendi” dedi.

Açıklamada her insanın temiz bir çevrede yaşama hakkı olduğunu vurgulayan Havva Taylan “21. yüzyılda, üstelik Dünya Çevre Günü’nde hala kanalizasyon sorunlarını dile getirmekten utanç duyuyoruz” şeklinde konuştu. Şirket ve belediyeler arasında davalar sürerken Ayvalık Halkının cezalandırıldığını belirten Taylan arıtmanın vakit kaybetmeden çalıştırılması gerektiğini belirtti.

Basın açıklamasının ardından eyleme destek veren sivil toplum örgütlerinin başkanları BASKİ’ye mevcut durumu ve talepleri içeren bir dilekçe verildi

Basın açıklamasına imzacı 40 sivil toplum örgütü yanı sıra Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet Akın ve Balıkesir CHP Milletvekili Adayı Dr. Neşe Zengin de katıldı.

‘Eğer bu yatırımsa yatırımınız batsın!’

Altınova’da maden arama faaliyetlerine karşı bir kez daha bir araya gelen 40 sivil toplum örgütü SSK Sahil Sitesi’nde de bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de katıldığı basın açıklamasında Ayvalıklıların madene geçit vermeyeceği belirtildi. Ahmet Akın “Bu güzel yerden başka yer mi bulamadınız maden aramak için. Biz önce insan diyoruz. İnsan sağlığına ve doğaya zararlı bu isteğe izin vermeyeceğiz hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise maden şirketlerinin Ayvalık’ı talan etmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Ayvalık Çevre Derneği Başkanı Havva Taylan ise deniz faciasında kaybolan ve hayatlarını yitiren gençleri anarak “Ayvalıklı gençlerin en büyük sorunu işsizliktir. Bu çocuklarımız, bu canlarımızı denize kurban vermemizin nedeni de budur” dedi.

Basın açıklamasını ise Ayvalık Çevre Derneği üyesi Müge Okur okudu. Ayvalık Halkının tüm itirazlarına rağmen maden arama ısrarını sürdüren DENSAN MADENCİLİK ORHAN KANDEMİR’e izin vermeyeceklerini, Neredeyse ağaçların gölgesini bile satacak hale gelen açgözlü şirketler geleceği hiç düşünmeden doğayı talan etmeye devam ediyor. Bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz; dereler, nehirler, denizler, ormanlar ve toprak bir ülke halkının ortak varlığıdır, geleceğidir. Maden şirketleri sermayesine sermaye katacak diye ortak geleceğimiz yok edilemez” dedi.

Ön arama ruhsatının iptal edilmesi ve Densan Madencilik Ayvalık’ı terk edene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Müge OKUR “Eğer bunu yatırım olarak görüyorsanız yatırımınız batsın” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardında deniz kazasında kaybolan ve hayatının kaybeden 4 genç balıkçı için denize karanfil bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir