Sürdürülebilir yaşam: Alışkanlıklarımız – Halil Coşkun

Sürdürülebilir yaşam tartışmalarında ekolojinin, doğanın insanlara hizmet etmek amacıyla var olduğu düşüncesi yıkımdır. İnsanın doğa içerisinde olduğunu, yaşam içerisindeki canlılarla var olduğunu düşünerek hareket edilmelidir

 Yaşamı yok sayarak sadece kendini düşünen insanın GDO’lu (Genetiği değiştirilmiş organizmalar)ürünleri ve hibrit tohumları geliştirerek doğal yaşamda ne varsa bir an önce tüketime sunmaya çalışması ekosistemi bozmaktadır.

Yaşamı etkileyen insan faaliyetleri (kapitalist üretim) üretmeden tüketme en önemli faktördür. Geri dönüşümü düşünmeden her gün daha fazla tüketimle dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir.

Bu nedenle tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip uyumlu yaşamaya, kullandığımız ürünleri tekrar kullanarak atık miktarını en aza indirmeyi hedeflemek gerekmektedir.

Kapitalizm sürdürebilirliği sağlayamaz. Başvurduğu çareler hormonlar, vitaminler (suni), antibiyotikler, suni gübreler, kimyasal ilaçlar, fosil yakıtlar, HES’ler, nükleer santrallerdir.

Sürdürülebilir yaşamda üretim toplumsal olmalıdır. Toplumsal üretim yine toplum tarafından denetlenir. Toplumsal üretim aynı zamanda tohumun, tarım aletlerinin ve emeğin ortaklaştırılması anlamına da gelmektedir. Asosyal, hibrit ve GDO’lu tohumların sosyolojik yapısı bozuktur.

Üretimin yanı sıra tüketim alışkanlıklarımızı da gözden geçirmek gerekmektedir. Ambalajlı ürünleri ilk bakışta sağlıklı bir tercih gibi gelse de, gıda ışınlamasıyla (iyonizan radyasyon) bakteri, küf, böcek ve parazit gibi canlıların yok edilmesiyle raf ömürleri uzatılmaktadır. Gıdaların ışınlanmasıyla A ve E vitaminleri yok olmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra gıdaların radyoaktif hale geldikleri hiç düşünülmemektedir. Uzun ömürlü ürünler değil mevsiminde üretilen ürünleri tüketmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Doğada atık yoktur, her şey taşınır ve dönüşür. Doğanın bu halini örnek alıp yaşamın döngüsünü bozan her şey yanlış bütünlüğünü savunduğu sürece doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir