“Okullarda yaşanan şiddete derhal son verilmeli”

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde öğrencisinin bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Necmeddin Kuyucu Ayvalık’ta görev yapan öğretmenlerce anıldı. Eğitimde şiddetin giderek yaygınlaştığını belirten öğretmenler daha önce de şiddete maruz kalan meslektaşlarını hatırlattılar. Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin olmadığına dikkat çektiler.

Öğretmen sendikalarının bir araya gelerek Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu anıldı. Kuyucu, salı günü öğrencisi tarafından uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Eğitim kurumlarında şiddet olaylarının artmasının eğitim emekçilerinin can güvenliğini ortadan kaldırdığını belirtilen açıklamada, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının korunması gerektiğini de dikkat çekildi.

Eğitim-Sen adına basın açıklamasını okuyan Halis Çalık “Eğitim emekçilerin yoğun baskı ve tehditlerle karşı karşıya bırakılarak sindirildiği, iş güvencelerinin elinden alınmak istendiği, eğitim hizmetlerinin piyasacı bir anlayışla yürütüldüğü, öğrenci öğretmen ilişkisinin belirgin bir şekilde bozulmaya başladığı bir dönemde okullarda yaşanan şiddet olaylarının ölümlerle sonuçlanmaya başlamış olması son derece tehlikeli bir gelişmedir” dedi. Okullarda yaşanan şiddet olaylarını çözmek için günü birlik müdahaleler değil uzun vadeli çözümler geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Halis Çalık, MEB’in rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine yönelik düzenlenmelerin olumsuz sonuçlarının şiddet olaylarıyla görülmeye başlandığını belirtti.

 

Eğim-İş Sendikası adına basın açıklamasını okuyan Nail Filiz ise, “Eğitimde her sorunun günah keçisi öğretmen, en küçük şüphede şikâyet edilen öğretmen, uyarılarına asla kulak verilmeyen öğretmen, verdiği nota itibar edilmeyen öğretmen… Sizin saymadığınız öğretmeni öğrencisi mi sayacak? Biz öğretmenlerin verdiği emeğin yarısını MEB ve ebeveynlerden bekliyoruz. Ancak ne yazık ki, yıllarca hiç önlem alınmadığı gibi, her fırsatta öğretmeni değersizleştiren ve hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapılmıştır” dedi. Okulların öğrenci ve öğretmenler için güvenli alanlar olması gerektiğini, öğretmenleri itibarsızlaştırılan açıklamalardan uzak durulması gerektiğini belirten Nail Filiz, “Eğitim-İş olarak, Milli Eğitim Bakanlığını göreve davet ediyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Türk Eğitim- Sen adına ise basın açıklamasını okuyan Sevilay Tuç, “Hangi sebeple olursa olsun bu olayların kabul edilebilir bir yanı yok, olmaz. Bu olayı kınıyor ve şiddeti cesaretlendirici tutumların terk edilmesini istiyoruz. Bir an önce ıslah edici, önleyici, hukuki, adli ve idari tedbirlerin alınması ısrarımızı yineliyoruz” dedi. Okullardaki şiddet olaylarının son bulması için toplumun tüm kesimlerinin sorumluluk alması gerektiğini söyleyen Tuç, “Çocuklarımızı, umudumuzu, geleceğimizi teslim ve emanet ettiğimiz eğitim emekçilerimiz her bakımdan korunmalı ve mağdur edilmemeli” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Haber: Müge Okur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir