Metabolizmayı hızlandıran besinler-Zeki Duman

Metabolizma hızı nedir?

Metabolizma hızı vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu minimum enerji değeridir. Metabolizma hızı yüksek olanlar düşük olanlara göre gün boyu daha fazla kalori yakarlar. Metabolizmayı hızlandıran besinler ile gün içinde dinlenir halde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermek mümkündür. Bu besinleri tüketmeye ek olarak; düzenli kahvaltı yapmak, uzun süre aç kalmak yerine sık ve küçük öğünler yemek, yorucu olmayan ancak düzenli egzersizler yapmak metabolizmayı hızlandırmak için önemlidir.

İnsanların metabolizma hızı cinsiyetine, yaşına, kas yoğunluğuna, vücudundaki yağ miktarına göre değişiklik gösterir. Metabolizma hızı bazal metabolizma ve dinlenir haldeki metabolizma hızı olarak 2 farklı şekilde ölçülür. Bu değerler genellikle birbirine yakındır ve gün boyu egzersiz yapmadan yaktığınız ortalama kaloriyi dinlenir haldeki metabolizma hızınızı ölçtürerek öğrenebilirsiniz. Dinlenir haldeki metabolizma hızını bir eczanede bile ölçtürebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran gıdalar

Yeşil çay

Yeşil çay vücut ısısı üretimini etkiler ve vücut ısısı üretilmesinde vücut tarafından kullanılan enerji miktarı yeşil çay sayesinde % 3 ila % 4 oranında artabilir. Vücut ısısı üretiminde kullanılan enerjinin artması vücudun daha hızlı yağ yakması anlamına gelir. Ayrıca yeşil çay yağ metabolizmasını farklı yollardan etkilemekte ve arterlerde plakaların oluşmasını engellemektedir. Yeşil çayda bulunan katesinin tüketimi, dışkıdaki yağın atılımını artırmak suretiyle trigliseritlerin ve kolesterolün emilimini azaltmaktadır.

Zencefil

Zencefil sindirim sistemine katkı sağlar ve vücut sıcaklığını yükseltir, yemekten sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranında arttırabilir.

Acı biber

Acı bibere “yakıcı” özelliğini veren kapsaisin adlı madde metabolizmayı hızlandıran en önemli gıda bileşenlerinin başında gelir. Piyasada “zayıflatıcı acı biber hapı” adıyla satılan ürünler de kapsaisinin bu özelliğinden yararlanmaktadır. Bu kapsülleri kullanmak yerine yemeklerle birlikte acı biber tüketerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Acı biber, yendikten sonra yaklaşık 2,5-3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar çıkarabilmektedir. Öğünlerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Ananas

Ananas meyvesinde bromelain denilen bir çeşit sindirim enzimi bulunur. Bu enzim proteinleri metabolizmayı hızlandırıcı bir etki sağlar.

Tarçın

Tarçın kan şekerini düzenleyerek açlığı bastırır ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi yaratır. Sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki sağlar ve böylece metabolizma hızlanır, harcanan enerji miktarı artar.

Ginseng

 Ginseng vücuttaki glukoz seviyesini düşürmede rol alır. Bu da insülin üretimini azaltır. İnsülin hormonu vücudunun yağ depolamaya başlaması için bir işaret gibidir ve bu hormonun azalması yağ depolanmasını azaltıcı etki sağlar. Ancak ginseng kan şekeri seviyesini etkileyebileceğinden diyabet hastaları bir doktora danışmadan kesinlikle ginseng destek ürünleri kullanmamalıdır.

Su

Günlük yaklaşık 2 litre su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Bazı uzmanlara göre soğuk su içmek, vücudun soğuk suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için daha fazla enerji harcamasını sağlamaktadır ancak günlük hayatta sık uygulanabilir bir uygulama değildir. Yetişkin bir insanın, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 30-40 mililitre suya ihtiyacı vardır ve çocuklarda su gereksinimi yetişkinlerdekinin 5-6 katıdır.

Lif oranı yüksek yiyecekler

Besinlerin sindirilemeyen kısmı olan lif (posa), sindirim sırasında vücudun kullandığı enerji miktarını arttırarak metabolizmanın hızlanmasında rol alır. Ayrıca besin lifleri sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önler. Lif bakımından zengin besinlere brokoli, ıspanak, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir