Manisalı kadınlardan destek çağrısı: “Arkadaşımızı yalnız bırakmayacağız”

Manisa Kadın Platformu arkadaşları Myi yalnız bırakmıyor. Manisalı kadınların basın açıklaması ile destek oldukları Mnin hikayesi, kadın cinayetlerine kurban giden, erkek şiddetine maruz kalan kadınların yaşadığının bir örneği

Kadın cinayetlerinin korkutucu boyutlara geldiğini hepimiz biliyoruz. Boşanmak isteyen, boşansa bile bir türlü kurtulamayan, ilişkisini sonlandırmak isteyen kadınlar, kendilerini çok sevdiklerini iddia eden erkeklerin ya da yakınlarının şiddetine maruz kalıyor. Kolluk güçlerinden yardım ya da koruma talebi çoğu zaman karşılıksız kaldığı için kadın cinayetlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Manisa’da yaşayan M’nin hayatı da barışmak istemediği nişanlısı hayatını kabusa çevirdi.

 

Murat Aydoğdu’nun barışma talebini reddeden M’nin 14 yaşındaki kızı bıçaklı saldırıya uğradı. O sırada olay yerinde olan M’nin kızının 14 yaşındaki arkadaşı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı. Hakkında uzaklaştırma kararı da bulunan Aydoğdu M’yi rahatsız etmeye yönelik saldırılarına devam etti. M’nin evinin etrafından hiç ayrılmayan Murat Aydoğdu tehditlerine devam ediyor. Manisa Kadın Platformu’nun yaptığı açıklamada “Murat Aydoğdu’nun M’yi rahatsız etmeye yönelik birçok saldırısıolmasından dolayıM. durumu kolluk kuvvetlerine bildirmişve koruma talep etmiştir. Ne hikmetse uzaklaştırma kararıalan Murat Aydoğdu, M’nin evinin etrafından hiç ayrılmamış, buna yönelik olarak kolluk kuvvetlerinin Murat Aydoğdu’ya yönelik caydırıcıhiçbir girişimi olmamıştır. Hatta karakolda ifade veren arkadaşımız M’ye “Çok şeker bir adam, bundan neden ayrılmak istiyorsun” şeklinde caydırma söylemlerinde bulunulmuştur. Kendisinden ayrılan ve barışma tekliflerini reddeden M’yi cezalandırmak için Murat Aydoğdu, M’nin kızınıöldürmeyi planlamış, o sırada olay yerinde bulunan M’nin kızının 14 yaşındaki kız arkadaşınıda bıçaklamış, karşıkomşusuna yönelik de bıçaklısaldırısıolmuştur. M’nin korunma talebi kolluk kuvvetleri tarafından yapılmamış, Murat Aydoğdu’nun tehditlerini gerçekleştirmesine maalesef izin verilmiştir”denildi.

 

Kadın Platformu açıklamasında kadına yönelik şiddete karşı yasaların işletilmesi gerektiğini belirterek arkadaşlarının kadın cinayetini kurban gitmesinin engellenesini talep etti. Kolluk güçlerine başvurularının “Söylediklerini yapmadan biz de bir şey yapamayız”cevabı ile reddedildiğini hatırlatan platform üyeleri “Ceza verilmede gecikilen saldırganların bir sonraki adımlarıcinayet teşebbüsüdür. Saldırganların cezasız bırakılarak cesaretlendirilmesini değil, mağdurların toplumdan uzaklaştırılmasınıdeğil, kadınların özgürlüklerini kısıtlayan saldırganların toplumdan temizlenmesi istiyoruz. 
Biz Manisa Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız ve Murat Aydoğdu’ya hak ettiği cezasıverilene kadar da bu davanın peşini bırakmayacağız”dedi.

 

Haber: Müge Okur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir