Kentleşmeye dair bir belgesel: İstanbul Hayali

Ayvalık Yerel İnisiyatif kent yaşamını beyaz perdeye aktaran belgesel gösterimlerine devam ediyor. 23 Şubat Cumartesi günü saat 20.30’da Vural Sineması’nda “İstanbul Hayali” adlı belgeselin gösterimi yapılacak.

Türkiye’nin ilk şehir plancısı Aron Angel’in ilginç yaşamı çerçevesinde Türkiye’nin kentleşme tecrübesini ele alan belgeselin yönetmenliğini Perihan Bayraktar üstlenirken, kurgu Thomas Balkenhol’a ait.

Belgesel Türkiye’nin ilk şehir plancısı olarak anılan Aron Angel’in (1916-2010) yaşamını konu alıyor. Angel, Gezi Parkı, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve Bağdat Caddesi’nin mimarı. 150 yıl önce Türkiye’ye gelen bir ailenin üyesi olan Aron Angel 1942-1952 yılları arasında İstanbul Belediyesinde şehir plancı olarak çalışır. 1952’de Nazım Plan Dairesi Başkanı iken Taksim’den Dolmabahçe’ye uzanan Gezi Parkı’nın (2 numaralı park) ortasına hükümet Hilton Oteli’ni yapma kararı alınca “Şahsi menfaatlerin revaçta olduğu bir müessesede çalışmaktan utanç duyuyorum” diyerek görevinden istifa eder. “Yeşil alana bir tek çivi bile çaktırmam” sözü de Aron Angel’e aittir.

Belgeselde aynı zamanda, ünlü şehir plancıları ve mimarlar İstanbul’da yaşanan kentleşme deneyimlerini değerlendiriyorlar.

Müge Okur

, , , ,