İşçi Filmleri Festivali Ayvalık ile buluştu

Bu yıl ilk kez Balıkesir ilçeleriyle buluşan 13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ayvalık gösterimleri Sanat Fabrikası’nda yapıldı

Festivalin Ayvalık ayağına ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası’ndaki gösterimlerde ilk olarak yönetmenliğini Çağatay Çelikbaş’ın yaptığı, geçtiğimiz yıllarda hayata veda eden Tuncel Kurtiz’in bir sanatçı olarak portresini çizen “Aktör” belgeseli ile izlendi. Ardından Volkan Budak’ın yönettiği kültür/doğa karşıtlığını Kızılırmak Deltası’nda yaşayan mandaların üzerinden anlatıldığı kısa film “Yaban”ın gösterimi yapıldı.

Nuri Cihan Özdoğan’ın senaryosunu yazıp yönettiği Irak savaşının son ganimetlerinin pamukların arasına gizlenerek Türkiye’ye getirilmesini ve kör işçilere pamuklardan ayıklatılmasını konu alan “Sirayet” ise festivalin gösterimi yapılan diğer filmleri arasında yerini aldı.

İşçi Filmleri Festivali Ayvalık gösterimlerinin kapanışı sinemaya büyük emek veren İhsan Yüce’nin hayatını anlatan “Bir Yeşilçam Hikâyesi: İhsan Yüce” belgeseli ile yaptı. Sanat hayatı boyunca yüzlerce filmde oynayan, 60’a yakınının da senaryosunu yazan Yüce’yi ailesi ve birlikte çalıştığı oyuncu ve yönetmen arkadaşlarının anlattığı belgeselde İhsan Yüce’nin oyunculuğunu yanı sıra senarist, yönetmen, arkeolog ve şair yönlerine de değiniliyor.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir