Eybek’te RES’lere hayır!

Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırları içinde bulunan Eybek Dağı’na yapılması planlanan RES projesinin ÇED toplantısı halkın yoğun tepkisi sonucu yapılamadı.

Edremit Belediyesi Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde yapılmak istenen Halkın Katılımı Toplantısı, Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışma Platformu, çevre dernekleri ve halkın protestosu sonucu yapılamadı.  Polat Enerji Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından “Duygu RES Projesi” adı altında kurulmak istenen türbinlerin çevreye ve halk sağlığına vereceği zararları dile getiren çevreciler RES kurulmak istenen alanın tarım arazileri, orman ve meralarla iç içe olduğunu belirttiler. Projenin yapılmak istendiği alana en yakın köy olan Yaşyer’in 2250 metre mesafede olduğunu anlatan doğa savunucuları RES’lerin çevreye verdikleri zararlar nedeniyle karşı olduklarını belirttiler.  Toplantının “halkın yoğun itirazları” nedeniyle yapılamadığını bildirir bir tutanak tutuldu.

Tutanağın alınmasından sonra okunan basın açıklamasında RES’lerin zararları ve karşı çıkma nedenleri şu şekilde sıralandı:

  • Tarla, mera ve ormanlar şirketlere tahsis ediliyor. O alanlar firmaların kontrolüne geçiyor. Tarlalar köylünün elinden alınıyor. Köylü ormandan eskisi gibi yararlanamıyor, meralarında hayvanını otlatamıyor.
  • Devasa türbinleri taşımak için yollar yapılıyor, ağaçlar kesiliyor, ekosistemin bütünlüğü bozuluyor.
  • Tozlaşmayı sağlayan arı gibi canlıların zarar görmesi nedeniyle tarım alanları, meralar ve biyoçeşitlilik olumsuz etkileniyor.
  • Orman ekosistemi bozuluyor.
  • Dağ sırtlarında oluşturduğu rüzgar perdesi ile hava akımını engelliyor, klima etkisi yapıyor, iklim değişikliğine yol açıyor.
  • Toz nedeniyle bitkiler zarar görüyor.
  • Kuş göç yolları, yarasalar ve diğer yaban hayat etkileniyor.
  • Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde ise baş ağrısı, depresyon, uykusuzluk, tansiyon yüksekliği, anksiyete ve dolaşım sistemi hastalıklarına neden oluyor.

 

 

Fotoğraflar : C. Saffet Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir