Ey CHP Gençliği! – Muhammed Ali Yün

Bu yazıyı tam sekiz yıl önce tam bağımsız Türkiye ideali ile Cumhuriyet Halk Partisi için mücadele eden 23 yaşında bir genç olarak yazmıştım. İçimize işleyen CHP sevgisini Atatürk’ün biz gençlere hitaben söylediği gençliğe hitabeyi bu şekilde çevirerek kendime not olarak yazmıştım. Küçük yaşlarda aktif olarak katıldığım Atam’ın partisi için her türlü mücadele içine girerek bu zamanlara kadar geldim. Bu yazıyı okurken bir yerlerde kendinize yer bulacaksınız bundan eminim. Bir genç arkadaşınız, yoldaşınız olarak en büyük tavsiyem koşullar ne olursa olsun mücadeleyi elden bırakmamak olacaktır. Lütfen Platon’nun sesine kulak verin; Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç; cahiller tarafından yönetilmeye mahkum olmaktır.

“Ey CHP gençliği!
Birinci ödevin cumhuriyeti, demokrasiyi ve kurucusu Cumhuriyet Halk Partisini, her zaman, her yerde korumak, savunmak ve geliştirmektir. Ülkenin ve halkının çağdaş geleceğinin temeli buradadır.
Bu temel, senin en değerli varlığındır.
Gelecekte de, CHP içinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyecek şahıslar bulunacaktır.
Bir gün, ülkeni ve Cumhuriyet Halk Partisini savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın ortamın olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin!
Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz olabilir.
Demokrasinin ve Cumhuriyet Halk Partisinin itibarını sarsacak şahıslar, parti tarihi boyunca görülmemiş bir riyakârlığın, vurdumduymazlığın temsilcisi olabilirler.
Sahtekârlık ya da aldatıcı düzenlerle, partimizin bütün il örgütleri alınmış, bütün ilçe örgütleri ele geçirilmiş, bütün üyeleri fişlenip dağıtılmış ve CHP’nin her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilir.
Bütün bu durumlardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, CHP’nin içinde yönetimlerin başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık ve üstelik hainlik içinde bulunabilirler.
Dahası, yönetim başında bulunan böyleleri, kişisel çıkarlarını, partimizin içine girip yayılarak örgüte zarar veren kişilerin siyasal amaçlarıyla birleştirebilirler.
Cumhuriyet Halk Partisi, kaynaksız ve darlık içinde ezgin ve delege ağalarına bitkin düşmüş olabilir.
Ey CHP geleceğinin genç kuşakları!
İşte bu ortam ve koşullarda bile ödevin, demokrasiyi ve Cumhuriyet Halk Partisini kurtarmaktır.
Muhtaç olduğun kuvvet, Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun mücadele arkadaşlarından, o doğrultuda CHP’nin siyaset önderlerinden ve sevgili Deniz’lerden, Uğur’lardan aldığın cesarette mevcuttur.”

, ,