Çocuk susar sen susma!

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Eylül ve Leyla için basın açıklaması gerçekleştirdi. Ayvalıklı kadınları siyah giyerek eyleme davet eden Bağımsız Kadın İnisiyatifi “Çocuğa yönelik cinsel istismar erkek egemen sistemin ortaya çıkardığı ve meşrulaştırdığı bir şiddet türüdür. Çocuğa yönelik cinsel şiddet, çocuğun üzerinde kurulan iktidar ve gücün kötüye kullanımı ve tahakkümün bir sonucudur” diyerek çocuğa yönelik cinsel istismarının önüne geçilmesi için koruyucu önlemler alınması gerektiğini belirtti

Kadınlara, çocuklara ve hayvanlara yönelik cinsel istismar ve saldırıların artması Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyafi’ni harekete geçirdi. Ayvalıklı kadınlara siyah kıyafetler giyerek Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyecekleri basın açıklamasına çağıran kadınlar devletin koruyucu ve önleyici önlemler almakla yükümlülüğünü bir kez daha hatırlattı. İnisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Nebahat Gülhan özellikle çocuk istismarı ile ilgili sıkça gündeme gelen kimyasal kastrasyon ve hadım gibi yöntemlerin popülist yaklaşımlar olduğunu ve sorunu çözemeyeceğini belirtti.

“Çocuğa karşı cinsel istismar suçlarının soruşturulması ve kovuşturulması sırasında delil kalitesini artırıcı, yargılamanın iyileştirilmesini sağlayıcı bir düzenleme yapılmalıdır. Örneğin çocuk cinsel istismarında zaman aşımı sorununa çözüm bulunmalı, çocuğun beyanının hukuki değeri güçlendirilmelidir” diyen Nebahat Gülhan İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlatarak Tecavüz Kriz Merkezleri, Cinsel Şiddet Başvuru Merkezleri modelinin geliştirilmenin ve hayata geçirmesinin önemine değindi.

 

Fotoğraflar: Yüksel Kalkan

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir