Çağlı: Eğitim en önemli silahtır

Cemal Çağlı 1951 doğumlu bir matematik öğretmeni. Ancak üniversiteyi kazanıp, bölümünü bitirip hemen hayata atılmamış, atılamamış. 1977 yılında kazandığı İTÜ Matematik Mühendisliği bölümünü 1985 yılında çıkan afla okula geri dönerek bitirebilmiş; evli ve bir çocuk babası olarak. Mezun olduktan sonra da daha önce üniversite hazırlık kursuna öğrenci olarak gittiği İstanbul MEF Dershanesi’ne öğretmen olarak dönmüş.

Matematik Mühendisliği okuyan Cemal Çağlı mühendis olarak değil hep hayalini kurduğu eğitimci olarak çalışmayı tercih etmiş. “Bizim kuşak” diye başlıyor söze “hangimizi incelerseniz inceleyin, dönemin şartlarından ya üniversiteyi bitirememiş ya da on yılda bitirmiştir. Ama o gün bugündür ben hep eğitimin içinde oldum” diyor. Kazandığı dünya görüşü eğitim sistemini sorgulamaya itmiş Çağlı’yı. Bu sorgulamanın sonucunda insanların düşüncelerini, tutumlarını, davranışlarını, yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını belirleyen en önemli adımın eğitim olduğunu fark etmesiyle birlikte işin eğitim kısmında yer almanın ne kadar doğru bir karar olduğuna bir kez daha ikna olmuş. “Dünyanın en güçlü silahı nedir? diye sorsalar hiç düşünmeden eğitim derim” diyor.

Uzun yıllar boyu bir eğitimcinin kazandığı tecrübeyle konuşuyor; “insanı insanlaştıran ya da insanlık dışı bir varlık haline getiren eğitimdir. İşte bu kadar önemlidir eğitim.” Ezberci yaklaşıma karşı çıktığı gibi çocukların kullanmayacağı bilgilerle donatılıp ‘bilgi hamalları’ haline getirilmesini de eleştiriyor.

Köy Enstitülerine değinmeden geçemiyor. Enstitü mezunu öğretmenlerin toplumun dönüşümünde nasıl bir fark yarattığını anlatıp bugün ile kıyaslamadan edemiyor.

Tüm birikimlerini yazdığı kitaplar aracılığı ile aktarmaya çalışan Cemal Çağlı’nın yedi adet matematik kitabından sonra “Eğitmek mi? Delirtmek mi?” adlı kitabı eğitim sisteminin eleştirisi yapıyor. Ardından çıkan “Yaşam Tüneli” kitabında ise eleştirilerine devam ederken eğitimin önemine de dikkat çekiyor. “Demokratik, laik bir gelecek için, daha refah yaşam için, eğitimin öneminin bilincinde yaşam tünelinde girdik. Karanlığın sonunda ışık görünüyor olsa da ülke olarak siyasal iktidarların bilinçli tercihleriyle geriye, daha da gerilere doğru yol alıyoruz” diyerek eğitim sisteminde gelinen noktayı uzun uzun anlatıyor.

1 thought on “Çağlı: Eğitim en önemli silahtır

  1. Sevgili Müge yürek dolusu sevgiyle:Merhaba
    Yazdıkların beni çok ama çok mutlu etti. Ellerine ve diline sağlık…
    Yaptığın özet ve kattığın duygu, kullandığın dil hem coşku hem de sevinç kattı yüreğime. İyi ki tanımışım sizleri, artık Ayvalık benim için çok farklı bir anlamı var. Ayvalık deyince gülümseyen yüzleriniz geliyor gözlerimin önüne. Bundan böyle her geldiğimde bu bölgeye, önce gelip sizleri bulacağım.
    Her şey için çok teşekkür ediyorum sevgili Müge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir