Biz hile yapamayız – Muhammed Ali Yün

Bugün sizlere Atatürk’ün başından geçen bir anısından bahsetmek istiyorum.

Mustafa Kemal, bir gün Kastamonu’da yaveriyle birlikte arabada giderken yolda giderken tarlasını kazan bir çiftçi görür. Çiftçiye öylesine seslenir, “Benimle güreşir misin!” Çiftçi bakar, tanımaz Atatürk’ü. Ama bu seslenişe kayıtsız kalmaz, kazmasını fırlatır, “Güreşmez miyim!” der. Ve yola çıkar, Mustafa Kemal’le güreş tutar.

Fakat çocuk genç, Mustafa Kemal’i alt edecek gibi. Yaver de Mustafa Kemal’in altta kaldığını görünce Gazi’yi kurtarmak için gider çiftçiye arkadan çelme takar Atatürk zor duruma düşmesin diye. Mustafa Kemal, yaverini uzaklaştırır ve güreşe devam eder. Ve sonra uzaklaşırlar, çiftçinin gömleği de yırtılmıştır. Mustafa Kemal yaveriyle para gönderir, “Al şu parayı çiftçiye ver, şakalaşacağız derken gömleğini yırttık” der.

Köylü parayı almaz. Ama bir soru sorar. “Bu adam kimdi? Biz bir güreş tuttuk. Hem de bana para gönderiyor.” Yaver der ki “O buralarda bir tüccar.” Köylü inanmaz. “Yok. O burada bir tüccar değil. o bir tüccar gibi güreşmedi.”

Yaver der ki “Burada bir çiftlik sahibi. Geçerken seninle bir elense yapmak istedi.” Köylü “Yok, hayır” der. “O, bir çiftlik sahibi gibi güreşmedi. O başka bir adam. O benimle başka türlü güreşti. Hile yapmadı, çelme atmadı. Erkek gibi güreşti, bana söyle o kimdir?

Atatürk’ün anısı bana bir şeyi hatırlattı; kavga etsek bile bunun hilesiz, çelmesiz olması gerektiğini. Bir de çatısı altında toplandığımız evimizi, Cumhuriyet Halk Partisini.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden başka evimiz yok. Bizim bu evde birbirimize bilenme lüksümüz yok. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin mensuplarıyız. Bu yüzdendir ki biz dövüşsek de, birbirimize arkadan çelme takmayız, hile yapmayız. Kavgamızı dürüstçe ederiz. Bu dürüst adamın kavgasının dürüstlüğünü belge belge yazdığı Nutuk’tan öğrendik. Bunu tekrar hatırlamak zorundayız. Dostumuza düşmanımıza bunu hatırlatmak zamanıdır.

Kim olduğumuzu önce kendimize, sonra cümle aleme hatırlatmanın sırasıdır. O zaman halkımız belki de böylelikle olgunluk çağına adım atacaktır.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir