Baharı Teferiç’le karşılayalım

Bir asrı aşkın süredir Bosna ve Karadağ’dan gelen Boşnak Türklerine yurt olan Ayvalık Küçükköy’de, Balkan ülkelerinin Hıdırellezi olarak nitelendirilen Geleneksel Boşnak Teferiç şenlikleri, Ayvalık Belediyesi ile Küçükköy Birlik ve Dayanışma Derneği iş birliğinde 4-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek

Folkloru, mutfağıve sosyal yaşamıile Boşnak kültürünün korunmasıve tanıtılmasının amaçlandığışenlik, 4 Mayıs Cumartesi günü, saat 10.00’da kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Gelin, baharın coşkusunu hep birlikte yaşayalım

Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi önünden başlayıp meydanda tamamlanacak yürüyüşün ardından Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Geleneksel Boşnak Teferiç Şenlikleri ile ilgili bir konuşma yapacak. İstanbul ve İzmir’den Boşnak Halk Oyunlarının gösterisi ve Küçükköy Meydanı el emekleri sergilerinin gezilmesi ile devam edecek şenlik kapsamında, gün boyunca meydanın farklı noktalarında müzik dinletisi yapılacak. Küçükköy Kent Müze binasında, saat 13.30’da Saraybosna’daki katliamı kınamak için yapılan ritüelin, Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp tarafından geçen yıl çekilen fotoğraflarının yer aldığı ‘Ölüm yolunda barış için yürüyenler’ adlı fotoğraf sergisi açılacak. Çınar altında video sunumunun da yapılacağı ilk gün etkinlikleri, Bosfor Band ve Gizem’in saat 21.15’teki konseri ile tamamlanacak.
El emekleri sergisi ile farklı noktalarda müzik dinletisi, etkinliğin 2’nci günü olan 5 Mayıs Pazar günü de devam edecek. Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde 15.00-16.30 saatleri arasında Zeytin Çekirdekleri konser verecek.
Ayvalık Belediyesi şenliğe katılmak isteyenler için, Ayvalık meydan durakları, Cunda eski yol meydan, Altınova Belediye binası önü, Sarımsaklı PTT önünden saat 09.00’da araç kaldıracak.

“Geleneksel Teferiç’te, kültürleri kaynaştırmak için birlikteyiz”

Ayvalık’ta bahar mevsiminin Teferiç şenlikleri ile karşılanacağını ifade eden Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Boşnak kültürünün kıyafetleri, yiyecekleri ve müzikleriyle hoş geldin diyeceğiz bahara. 4-5 Mayıs tarihlerinde, 4.sünü düzenleyeceğimiz Teferiç Şenliklerinde tüm halkımızı Küçükköy Meydanı’na bekliyoruz.” dedi.Teferiç Şenlikleri aynı zamanda, Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp’in Fotoğraf Sergisine ev sahipliği yapacak.

Saraybosna’daki katliamınıkınamak için yapılan ritüelin, geçen yıl çekilen fotoğraflarının yer aldığı‘Ölüm yolunda barışiçin yürüyenler’adlıfotoğraf sergisi, 4 Mayıs Cumartesi günü saat 13.30’da Küçükköy Kent Müze binasında açılacak.

Papalina.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir