‘Badavut korunmuyor, tehlike altında’

Hürriyet Gazetesi’nin 3 Mayıs tarihli haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Badavut mevkisindeki 1. ve 3. derece doğal sit alanı kapsamına giren alanın harita ve koordinatları yer aldı. Ayvalık Çevre Koruma Derneği’nden konuya ilişkin açıklama geldi

Daha önce de tartışmalara neden olan bölgede sit dereceleri düşürülmesi gündeme gelmiş, çevreciler duruma itiraz etmişti. Haberin yayımlanması üzerine Ayvalık Çevre Koruma Derneği üyesi Halil Coşkun konuya ilişkin açıklama yaptı:

“Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 2004 onay tarihli uzun devreli gelişme planı ve 2873 sayılı yasa, Milli Parklar Yönetmeliği, 3386 saylı Kültür ve tabiat Valıklarını Koruma Kanunu dikkate alındığında; Badavut bölgesindeki 60 No’lu parsel Tabiat Parkı içerisinde olup derecesi düşürülmek istenmiştir. Bu bölge, plan hükümlerine göre mutlak koruma alanında değerlendirilmelidir.

Bölge kesin korunan hassas alan (05.01.2017) 1 ve 2 maddeleri ile korunduğu düşünülerek tabiat alanından ayrı düşünülmektedir. Kesin korunan hassas alan maddeleri yetersizdir. Yapılaşma ile ilgili kararı (2. Madde) kurula devretmiştir. Değerlendirme yapılırken sadece kesin korunan hassas alan olarak değil, Tabiat Parkı Plan hükümleriyle birlikte düşünülmelidir. 61 no’lu parsel ayrı tutulmamalıdır” dedi.

AÇD üyesi Halil Coşkun Badavut’un iddia edildiği gibi korunmuş olmadığını tehlikenin halen devam ettiğini belirterek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Müge Okur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir