Ayvalık ile ilgili kitaplar

Ayvalık güzelliğiyle, tarihiyle, doğasıyla ve elbette mutfağı ile pek çok kitaba konu olmuştur.  Ayvalık üzerine yazılmış kitaplardan bazılarını sizler için derledik.

 

Cunda Öyküleri

27 yazarın kaleminden Cunda Öyküleri…

Bu kitapta birbirinden farklı, ama oradan geçen, kimi zaman denize değen, kimi zaman adanın boş sokaklarında gezinen Cunda öykülerini bir arada bulacaksınız. Ada meraklıları ve deniz tutkunları için edebiyatta yepyeni bir yolculuk fırsatı… Pek çok yazarın kaleminden birbirinden farklı zamanlarıyla, farklı sularıyla düşlenmiş aynı ada: Cunda Adası…

Alper Akçam, Alper Akdeniz, Azime Akbaş Yazıcı, Bedirhan Toprak, Bilge Akay, Deniz Çöğendezoğlu, Deniz Günal, Ertuğrul Söyler, Esra E. Karaosmanoğlu, Ferhat Uludere, Gökmen Küçüktaşdemir, Gültekin Emre, Halim Yazıcı, Kadir Aydemir, Mehmet Ünver, Müge İplikçi, Oğuzhan Akay, Özlem Özyurt, Özlem Sarak Amet, Pelin Onay, Sabri Kuşkonmaz, Savaş Çekiç, Sedef Özkan, Sinem Karhan, Ulus Fatih, Yıldırım Boran ve Zerrin Soysal bu kitapta Cunda’yı anlattılar… Uzaklarda sizi bekleyen, sizi çağıran bir şeyler var… Yanınıza “Cunda Öyküleri”ni de alıp yola çıkmanın tam zamanı… (Tanıtım yazısından)

 

 

Fransız Kal Ayvalık – Mustafa Sağlamer

(Polisiye)

Nefis bir anlatım. Aslında sadece bilgi edinmek için ilk satırları okumaya başladığımda aksam saatleriydi. Başımı kaldırdığımda yarı geceyi bulmuştu. Böyle bir kalemin ucundan akan duygular alıp götürmüştü beni demek ki. Kitaplığımdaki “özel” rafta yerini alacak. Bekir COSKUN

Edebiyat, ikinci kez okunacak; gazetecilik ise, bir defada anlaşılacak şekilde yazma sanatıdır. Bir defada anlayacak olmanıza rağmen, tekrar tekrar okuyacağınızdan eminim bu kitabi. Çünkü, gazetecidir yazarı… Edebiyatçı mertebesine ulaşmış ender gazetecilerden, birlikte çalışmaktan onur duyduğum usta… Mustafa Sağlamer’in maceraya davetidir bu. Yılmaz ÖZDİL

 

Ayvalık’ı Gezerken – Ahmet Yorulmaz

(Gezi Rehberi)

 

Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsak Taşı, Ayışığı Manastırı, Saatli Cami, Rum evleri ve zeytin ağaçları… Ayvalık doğal güzelliklerinin yanı sıra, taşıdığı eşsiz tarihi ve kültürel mirasıyla Ege’de bir pırıltıdır adeta. Ayvalık’ı, kadim dostu, nam-ı diğer “Ahmet Amca’dan dinlediğinizde, bu pırıltı karşı konulmaz bir tutkuya dönüşür. Sizi zeytin ağacının gölgesinde düşsel bir serüvene çıkarır.

 

Ayvalık ve Venezis – Herkül Millas (Araştırma-İnceleme)

Yunanistan’ın en tanınmış yazarlarından Ayvalık doğumlu İlias Venezis’in yüzyıl başındaki Türk-Yunan çatışmalarıyla ilgili acı olayları dile getiren eserlerinden seçmelerin yer aldığı ve yazarın Türkiye’yi ve Türkleri nasıl ele aldığını araştıran bu çalışma aynı zamanda Yunan ulusal bilincinin Türkleri nasıl algıladığı konusunda ipuçları veriyor.

Herkül Millas, bu kitabıyla bir ilke imza atıyor. Bugüne kadar, her iki yakada yaşayanlar birbirleri hakkında siyasetçileri aracılığıyla ağızlarına geleni söyledi. Ama bu gündelik politik ihtiyaçlara cevap veren karşılıklı bir “lâf atma” kültürüydü. Millas, Ayvalık ve Venezis’le ilk kez, Ege’nin karşı yakasında yazılan edebiyat metinlerinde Türk “imajı”nın ne olduğunu ortaya çıkarıyor. Ilias Venezis Yunanistan’ın hem çok okunan hem de en ünlü yazarlarından; üstelik “bu yaka”da, Ayvalık’ta doğmuş. Yazdıkları, özellikle en tanınmış yapıtları da Anadolu’ya ilişkin. Herkül Millas, Venezis’in kitaplarından yola çıkarak, Yunanistan’da Türkler’in nasıl algılandığını, Yunan ulusal bilincinde Türk adının ve kimliğinin neye tekabül ettiğini araştırıyor. Bu çalışma sadece basit bir metin çözümlemesi değil; aynı zamanda sosyoloji ve siyaset bilimi alanını da kapsıyor.

Tımarhane Adası – Mehmet Coral (Roman)

 

Bir kazayla başlıyor olaylar. Sonra Ayvalık’ın koylarında aşkın, savaşın, dostlukla düşmanlığın dansına kadar uzanıyor. Ege boylu boyunca hüznü yaşıyor. İşgal yılları canlanıyor. Bir Rum kızıyla Türk erkeğinin aşkı zorluklara yeniliyor. Ve onların sonu gelmeyen aşkından olma Mustafa bize bu hikâyeyi babasının ağzından aktarıyor. Ardından da yeniden günümüze dönüyor, Mustafa’yla birlikte Meryem Ana’nın mezarının peşinde gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Mehmet Coral’ın yeni romanı Tımarhane Adası güçlü bir dram olduğu kadar, gerilimli bir macera da.

Coral’ın daha önceki romanlarını okumuş olanlar bilirler, yazar tarihin derinliklerinde dolaşmaktan hep hoşlanmıştır. Bu kez hem yakın tarihten bir dönem seçiyor kendine, hem de Meryem’in ölümüne kadar gidiyor. Mekân olarak da kendi memleketine, Ege’ye dönüyor yüzünü. Ege’nin ilginç mekânlarında dolaşıyor. Efes’e uğruyor, Ayvalık’a da. Romanın eksenini ve adını ise günümüzün harabelerinden biri yaratıyor: Aya Paraskevi Manastırı. Tarihin acımasız ve hoşgörüsüz yüzünü gösterdiği Tımarhane Adası’yla Mehmet Coral sevgi ile sevgisizliği, kahramanlık ile insanlığı, dinler arası yakınlık ile uzaklığı, hüzünlü bir aşk hikayesi ile okuyucuyu soluk soluğa bırakan bir macera romanını bir araya getiriyor, bu arada Hıristiyanlık tezlerine de dokunuyor. Kısaca, heyecanlı, gerilimli, aynı zamanda da dokunaklı bir romana davetlisiniz.

Aiolya’nın Başkenti Ayvalık – Cengiz Bektaş

(Araştırma-İnceleme)

Ayvalık ile ilgili hazırlanan bu çalışmayı yıllardır gerçekleştirmeyi planlayan yazar, İstanbul’daki ön çalışmaların ardından 1996 yılında bir haftasını arkadaşlarıyla birlikte Ayvalık’ta geçirerek kentsel yaşamı, kentin oylumlarını incelemiş, fotoğraflar çekmiş, çizimler yapmış ve Ayvalıklılarla sohbet ederek elde ettiği birikimleri bu kitapta bir araya getirmiştir. Ayvalık’ın nasıl bir yer olduğu, ulaşımı, iklimi, kaç kişinin yaşadığı bilgilerini okuyucularıyla paylaşan yazar, yerleşkenin uzak, yakın ve son dönem geçmişine de kitabında yer vermiştir. Ayvalık’ın kentsel yaşamı, yerleşmesi, çeşmeleri, evleri, dengeli hizmet dağılımı, dengeli gelişimi, kapıları, pencereleri, kapı tokmaklarını bulabileceğiniz kitapta, Bilge Kıray’a da yer verilmiş. Burası neresi başlığı altında Ayvalık üzerine bir sorgulamaya da yer veren yazar, Ayvalık’ın zeytinine de değinmiş. Kendi çıkardığı sonucun ardından bu yerleşmenin gelişimindeki bir tanığa Sayın Ali Onay’a kitabında yer veren yazar, Onay’ın ağzından aktardığı Panayia ve Pandeleimonos Kiliseleri’nin hikâyelerini de okuyucularıyla paylaşıyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyete Ayvalık Tarihi – Bayram Bayraktar

(Tarih-Araştırma)

“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ayvalık Tarihi” adlı bu eser, birey ve toplum kavramlarının çağdaş dünyada ön plana çıkması nedeniyle, kimlik sorunundan yurt ve dünya sorunlarına uzanan bir alanda, yerel tarihin yaşanmışlığını yeniden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, toplumun yakın dönem tarihinde hangi süreçlerde nasıl öğütlendiği, ayrıca bölgesel sorunlardan uluslararası ilişkilerde değin ortaya koyduğu tepkiler konu edilmiştir.

 

Rakı Balık Ayvalık – Arzu Acurol-Erkan Acurol (Yaşam Kültürü)

Ayvalık… Asırlardır yeme içme ve eğlence kültürümüzde önemli yeri olan, rakının hayat bulduğu, yeşerdiği yerdir. Bu kitapta sunulan tariflerle Ege ve Ayvalık mutfağına doğru kısa bir yolculuğa çıkacak, kadehinizdeki rakıya seçkin eşlikçiler bulacaksınız.

Karides Çorbası, Balık Paçası, Fenerbalığı Çorbası, Taratorlu Deniz Börülcesi, Kızarmış Peynirli Közlenmiş Kırmızıbiber ve Patlıcan, Midye Salatası, Balık Pastırması, Uskumru ve Palamut Turşusu, Yağda Kızarmış Kabak ve Tarator Sos, Enginar Ezmesi, Deniz Kestanesi, Kalamar Yumurtası Kavurması, Tereyağında Konyak Soslu Deniz Ürünleri Kavurması, Fenerbalığı Kavurması, Muska Böreği, Kalamar Kokoreç, Papalina, Sütlü Balık, Lipsos Buğulama (Adabeyi), Sahanaki, Trança Şiş, Fırında Kefal Kebabı, Kalamar Pilaki, Midyeli Barbunya Pilaki, Kabak Çiçeği Dolması, Midyeli Lahana Sarması, Kalamar Dolması, Fıstıklı Parfe, Kremalı Kürek Helvası, Bademli İrmik Helvası… ve daha pek çokları…

Yaşamlarının önemli bir bölümünü Ayvalık’ta geçiren Erkan Acurol ve Arzu Acurol çifti, on beş yılı aşkın süreyle Ege ve Ayvalık mutfağını incelediler. Yarım asırlık bir gurme olan Erkan Acurol leziz ve özgün tarifleriyle yurtiçi ve yurtdışında yirmi iki ödül kazandı. TV, gazete ve yemek dergilerinde sağlıklı beslenme konusundaki bilgilerini izleyicileriyle/okurlarıyla paylaştı.

İsmail ve Roza – Yannis Yanellis Teodosiadis (Tarihi Roman)

İzmirli gizemli yaşlı kadın Roza ile güçlü kuvvetli İsmail…

Kurtuluş Savaşı´nın, Yunanlıların deyişiyle Küçük Asya Felaketi´nin damgasını vurduğu bir sır…

Onlarca yıl sadece bu iki insan tarafından paylaşılan büyük bir gizem…

Ve Dimitri… Midillili bir genç mimar…

En büyük tutkusu koleksiyonculuk olan bu genç mimar sık sık karşı karşıya kıyıya, Türkiye´ye gitmektedir. Yine bir seferinde, İzmir´deki antikacıları gezerken inanılmaz güzellikte, ancak üzerinde kan lekeleri olan kız kardeşinin kanlı düğününü anlatır. Bir süre sonra eline eski bir gelin damat fotoğrafı geçer, gelinin üzerindeki gelinlik antikacıdan satın aldığı gelinliktir.

İsmail ve Roza sırrı açığa mı çıkmaktadır?

O kanlı gelinlik ile eski fotoğraf bu iki insanın hikâyesiyle birlikte Helenizm´in Anadolu´daki varlığının ve etkinliğinin geçmişten günümüze uzanan parçaları mıdır?

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir