‘Ayvalık için daha cesur ve kararlı olmalıyız’

Ayvalık Çevre Koruma Derneği’nin çağrısıyla Orhan Peker Sanat Galerisi’nde düzenlenen toplantıda Ayvalık’ın çevre sorunları konuşuldu. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda yapılmak istenen günübirlik tesisler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel seçimler sonrası dillendirilen Şeytan Sofrası teleferik projesi ve Cennet Koyu’nda yapılmak istenen ağaçlandırma çalışmaları toplantının gündemlerini oluşturdu

Ayvalık Çevre Derneği yönetiminin çağrısıyla düzenlenen toplantıda Ayvalık’ın çevre sorunları konuşuldu. Açılış konuşmasını yapan AÇD Başkanı Müge Okur “Ayvalık’ta yaşayınca sorunların bitmediğini hissediyorsunuz. Ayvalık ciddi tehlikelerle karşı karşıya. Tabiat Parkı’nda yapılmak istenen günübirlik tesis projeleri, Şeytan Sofrası teleferik projesi ve Cennet Koyu’nun ağaçlandırılmak istenmesi bizler bütünlüklü bir mücadeleyi dayatıyor. Hiçbirini diğerinden ayıramayız. Ayvalık saldırı altındaysa birlikte ve aciliyet ayrımı yapmadan mücadele etmeliyiz” dedi.

Cennet Koyu’nun ağaçlandırılmasına en başından beri karşı olduklarını anlatan Halil Coşkun ise “Ağaçlandırma yanan yerin kendini yenileme fırsatını engelliyor. Oysa kendi haline bırakılsa eski haline dönme şansı olacak. Cennet Koyu’nda yanan alanın ağaçlandırılmaya çalışılması o bölgenin vasfının değiştirilerek ranta açılmasına neden olacaktır. Biz buna karşıyız ve izin vermeyeceğiz” diyerek konunun takipçileri olacaklarını belirtti.

Ayvalık Şeytan Sofrasına yapılmak istenen teleferik projesi için ise Ayvalık’ın öncelikle altyapı ve kanalizasyon sorunlarının çözülmesi gerektiği, bu sorun çözülene kadar gündemden düşmeyeceğini belirten katılımcılar denizi temiz tutmanın en kolay yolunun kirletmemek olduğunu vurguladı.

Cunda’ya yapılan köprünün beklendiği gibi denizin temizlenmesine yardımcı olmadığını anlatan çevre gönüllüleri, iç denizin temizlenmesi için bilimsel yöntemlere başvurulması gerektiğini söylediler.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’na yapılmak istenen günübirlik tesislerin de yapılaşmayı açacağını ve Tabiat Parkı’nın bütünlüğünü bozarak ekolojik yapıyı tahrip edeceği için böyle bir projeye izin verilmemesi gerektiğini belirttiler.

Ayvalık’ın önümüzdeki yıllarda da mücadeleye hazır olması gerektiğini, birlikte bütünlüklü mücadeleye ihtiyaç olduğunu vurgulayan çevre gönüllüleri, konuya dair Ayvalık halkına bilgilendirme yapılmasının önemine de dikkat çektiler.

Ayvalık ve çevre sorunlarını kapsayan toplantıları sıklaştırma kararı alan katılımcılar, önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceklerini belirttiler. Çevre sorunları ile mücadele ederken kararlı ve cesur olunması gerektiğini söyleyen çevre gönüllüleri Ayvalık halkını da çevre sorunlarına karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Papalina.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir