Ayvalık 6 Mayıs davasında beraat kararı

Geçtiğimiz 6 Mayıs’ta Deniz Geçmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için düzenlenen yürüyüşe katılan 30 kişi hakkında açılan davanın karar duruşması bugün gerçekleştirildi. Aralarında EMEP, ÖDP, CHP’nin il ve ilçe başkalarının da bulunduğu 30 kişi beraat etti.  

Ayvalık’ta geçtiğimiz 6 Mayıs’ta Deniş Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için düzenlenen yürüyüşe katılan 30 kişi hakkında açılan dava beraat ile sonuçlandı. 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle Ayvalık Asliye Ceza Mahkemesinde yargılananlar arasında EMEP Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu, ÖDP İlçe Başkanı Kemal Gözüyaşlı, Ayvalık Pir Sultan Derneği Başkanı Vedat Tekten, CHP Eski İlçe Başkanı Ahmet Toker, ADD İlçe Başkanı Ahmet Üzgeç ve Altınova Eski Belediye Başkanı Asım Sürer de bulunuyordu.

Sanık avukatlarından Necati Yentürk özetle “Eğer bir toplantı veya gösteri yürüyüşü saldırısız gerçekleşip dağılmışsa ortada suç yok demektir. Buna göre suç tarihinde yapıldığı ve olaysız dağıldığı anlaşılan toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı anlaşılan sanığın eyleminin, üzerine atılı suçu oluşturmadığının gözetilerek beraatı yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi hukuka aykırı ve sanık istinaf itirazları bu yönüyle yerinde olduğu, mahkumiyete dair ilk derece mahkemesi hükmünün kaldırılarak, suçun yasal unsurları oluşmamıştır” şeklinde savunma yaptı.

Aynı davada yargılananlar arasında bulunan EMEP Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu ise, “Asıl konu OHAL Yasasının kendisidir. OHAL Yasası terör örgütleri için çıkarılmış bir yasadır biz demokratik zeminde siyaset yapan partileriz. Bizim terörle hiçbir ilgimiz olamaz. Biz sadece Anayasal haklarımızdan doğan düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullandık ve kullanmaya da devam edeceğiz. Türkiye, demokratik laik bir hukuk devletidir. Savcısından güvenlik güçlerine kadar herkes bunun kurallarına uymak zorundadır. Yaptığımız her şey demokratik zemindedir” dedi.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir