AÇD: Biraz da sualtını konuşalım

Ayvalık Çevre Koruma Derneği ‘nin düzenlediği sualtı paneli Şeytanın Kahvesinde yapıldı. Katılımcıların panelin başından itibaren soru ve önerileriyle katılımı dikkat çekti

Panel Ayvalık Çevre Koruma Derneği Başkanı Müge Okur tarafından yapılan konuşma ile başladı. Okur “Bu buluşmayı yalnızca sualtının durumu hakkında bir bilgilendirme olarak düşünmüyoruz. Buradan bir sonuç metni çıkması, belki de aktif çalışacak bir atölyeye dönüşmesini umut ediyoruz. Sizlerin de bildiği, paylaşmak istediği sorunlar ve çözüm önerilerini dikkate alarak bir sonuç metni oluşturacağız” dedi.

İDA Dalış Merkezi’den Mehmet Yılmaz Tabanlı kendi çektiği sualtı görüntülerinden oluşan kısa bir video ile sunumuna başladı. Mehmet Yılmaz Tabanlı uzun yıllardır Ayvalık’ta özellikle dalış noktalarında yaşanan değişimleri anlattı. Geçmiş yıllara göre canlıların çeşitliliğinde ve sayısına düşüş gözlemlediklerini belirten Tabanlı bu duruma gelinmesinde pek çok neden olduğunu söyledi. “Şu an için denizimiz alarm vermiyor. Ancak bu şekilde devam ederse hızla denizimizin canlılığını ve güzelliğini kaybedeceğiz. İlgili kurumlar ve yerel yönetimle birlikte çalışarak alınabilecek önlemlerle denizi koruyabiliriz” diyen M. Yılmaz Tabanlı deniz patlıcanı avcılığının da ciddi olarak gözden geçirilmesi ve önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Mehmet Yılmaz Tabanlı’nın ardından söz alan Çetin İçten Ayvalık’la özdeşleşen deniz canlılarını tanıttı. Süngerlerin hastalıktan kaynaklı artık öldüğünü anlatan Çetin İçten Pinaların da aynı kaderi yaşadığını söyledi. Bilinçsiz avcılık sonucunda pinaların kırıldığını, birkaç yıldır da hastalık bulaştığı için pek çoğunun öldüğünü belirtti. “Doğma büyüme Ayvalıklıyım. Denizimizin zenginliğini kaybettiğini görmek beni çok üzüyor. Çocuklarımızın da bizim gördüğümüz güzelliklere tanık olmasını istiyorsak denizi korumalıyız” diyerek Ayvalık’ta yaşayan herkesi birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Panele dinleyici olarak katılan Taylan Köken ise Pateriça’dan topladığı atıklarla yapmış olduğu Medusa tablosunu getirerek denizlerde yaşanan kirliliğe dikkat çekmiş oldu.

Sunumların ardından soru cevap ve öneri kısmına geçildi. Söz alan katılımcıların önerileri üzerine öncelikle panelde değinilen sorunların kayıt altına alınması ve Ayvalık’ta bir sualtı çalıştayı düzenlenmesi gerektiğine karar verildi.

Panelin sonuç metni önümüzdeki günlerde Ayvalık Çevre Derneği tarafından paylaşılacak.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir