4. Boşnak Teferiç Şenliği başladı

İki gün sürecek olan 4. Boşnak Teferiç Şenliği bugün başladı. Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi önünden Küçükköy Meydanı’na yapılan yürüyüşle başlayan şenlik halk oyunları gösterisi ve Brateband’in mini konseriyle devam etti

Ayvalık Belediyesi ve Küçükköy Birlik ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Teferiç Şenliği başladı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in konuşmasının ardından konuk halk oyunları ekipleri sahne aldı. Kısa bir müzik dinletisinden ardından da şenlik alanında kurulan el emeği ve yöreye özgü tatların sunulduğu standlar gezildi. Çeşitli illerden gelen Boşnak Dernekleri yönetici ve üyelerinin yanısıra halkın da yoğun katılımı ile gerçekleştirilen şenlikte 2 gün boyunca etkinlikler devam edecek. Şenlik, 5 Mayıs Pazar günü (yarın) Zeytin Çekirdekleri konseri ile sona erecek.

Srebrenitsa Soykırımı unutulmadı

1992-1995 Bosna Savaşı sırasında gerçekleşen Srebrenitsa Soykırımı’nı anlatan fotoğraf sergisi de Teferiç Şenliğindeki yerini aldı. “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” adlı fotoğraf sergisi Boşnak halkından 15 bin kişinin hayatta kalabilmek umuduyla 3 gün 3 gece süren yürüyüşlerini anlatan görüntülerden oluşuyor. “Ölüm Yürüyüşü” olarak anılan bu yürüyüşten çok az sayıda Boşnak erkek sağ kurtulabilmişti. Katledilenleri anmak ve geri dönüşlerini temsil etmek için yapılan “Marş Mira” yürüyüşünün görüntülerinin de olduğu sergi Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp’in anlatımıyla şenlik boyunca devam edecek.

Müge Okur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir